Festival plakat final 2017 tisk (1)-page-001

TZ: Festival Překročme řeku ukáže živou Svitavu

Třetí ročník festivalu nabídne program celkem na 14 místech na nábřeží Svitavy. Festival proběhne v sobotu 19. srpna a záštitu nad ním převzal primátor města Brna Petr Vokřál a představitelé jednotlivých městských částí.

„Tématem letošního ročníku je Živá Svitava. Chceme obyvatelům i návštěvníkům města Brna ukázat, že díky řece Svitavě mají ve svém bezprostředním okolí kousek skutečné přírody“, popisuje základní myšlenku festivalu předseda pořádajících spolků Černovické sdružení a Brněnská nábřeží Ladislav Kotík. K této myšlence se v letošním roce přihlásila celá řada spolků, příspěvkových organizací a firem, které se zapojily do přípravy a organizace festivalu.

„Hlavní scéna je i letos situována na Černovické nábřeží a zaplní se především hudební produkci“, říká projektová manažerka festivalu Silvie Sanža. Hudební nabídku pro festival připravil legendární klub Stará Pekárna a v rámci ní se představí především brněnské kapely. Hlavním hudebním hostem bude kapela Laura a její tygři, která vystoupí od 17 hodin. Celý festival začne v 10 hodin dopoledne, v 11 hodin bude u hlavního podia připravena neckyáda a ve 12:30 závod plastových kačenek. Ve 21 hodin program zakončí představení Divadla Feste s názvem Samá voda, vytvořené přímo pro tento prostor a akci. Divadelní se představení se letos zopakuje během měsíce září v městských částech Husovice a Maloměřice. Kromě toho je možné se těšit na aktivity a dílničky pro děti, prohlídku areálu bývalých městských jatek a Parního pivovaru Hauskrecht nebo třeba závody s terénními RC autíčky na ovládání. Organizátoři využijí i vlakovou vlečku, po níž na festival přijede parní vlak s historickými vozy, ve kterých bude během cesty hrát kapela Blues Station. V dalších vagonech budou také umístěny dvě výstavy. Jedna z nich fotograficky dokumentuje projekt Brundibár z ghetta, druhá se věnuje romskému holocaustu, který začínal právě v místech městských jatek. Vlak nejdříve zastaví za obchodním domem Albert na Tkalcovské a v 13:30 dorazí k hlavnímu pódiu.

Pokud se návštěvník vydá proti proudu řeky, narazí na ulici Zvěřinova na výstavu s názvem Živá Svitava. Jejím úkolem je mapovat minulost, současnost a budoucnost nábřeží. Představí zajímavá místa kolem řeky a také projekty, které se v jejím okolí chystají. Ještě dál proti proudu bude možné překročit řeku do Židenic. Poblíž mostu na ulici Tkalcovská, který spojuje hned tři městské části, nabídnou společný program společenské centrum Karas a žideničtí hasiči a také organizátoři zářijového festivalu Svitava pod parou.

Hned několik aktivit je připraveno v brněnských Husovicích. Na Plácku IQ Roma Servis bude možné ochutnat romskou kuchyni nebo se zúčastnit workshopu s romskými fotbalisty. Během dvou prohlídek budou mít účastníci festivalu možnost se podívat do husovické trolejbusové vozovny a bohatý program je čeká v blízkosti Briessovy sladovna na Gargulákově ulici. Kulturní středisko Omega připravilo program u splavu, jehož součástí bude třeba kanoistika s husovickými hasiči, a společnost Yotiva promítne na velkoplošné obrazovce dokumenty o řece Svitavě a Briessově sladovně. O několik set metrů dál nabídne svůj program Kulturní centrum Sibiř.

Novinkou letošního ročníku je především bohatá nabídka v Maloměřicích a Obřanech. Místní Obrspolek připravil pirátské aktivity na konečné tramvaje v Obřanech a další festivalové stanoviště u Obřanského mostu. Nejvzdálenějším místem, které se letos do festivalu zapojí, je potom kovárna u cyklostezky do Bílovic nad Svitavou.

Další novinkou je lepší propojení jednotlivých částí festivalu. Pro návštěvníky je připravena celonábřežní hra a ti, kdo rádi chodí kolem Svitavy s otevřenýma očima, mohou hledat správné řešení tajenky, která ukrývá jméno jednoho brněnského architekta.

Cílem pořadatelů festivalu není jen festival samotný, ale dlouhodobá snaha o zatraktivnění veřejného prostoru kolem brněnských řek. Samotnému festivalu předchází úklidová akce „Piknik NaČisto“, která se uskuteční v sobotu 12. srpna. V rámci této akce budou dobrovolníci uklízet okolí řeky a vyrábět lavičky z palet a další mobiliář. Ty budou stejně jako loni následně umístěny na břehy Svitavy. Sraz účastníků je v 10 hodin na Černovickém nábřeží.

Kromě vlastního festivalu se pořadatelé svitavskému nábřeží věnují dlouhodobě. Postupně se rozvíjí a doplňuje webový portál nabrezisvitavy.cz, který mapuje historii i současnost okolí řeky. V loňském roce vznikla mapy pro všechny, kteří chtějí objevovat řeku Svitavu, v letošním roce již zmíněná výstava, která bude následně putovat i po městských částech. Během následujících měsíců bude díky dotaci města Brna vytvořen výukový program pro mateřské a základní školy.

Kontakty:

Ing. Ladislav Kotík, předseda Černovického sdružení a Brněnská nábřeží z. s. – 734 656 367, kotik@nabrezisvitavy.cz

Bc. Silvie Sanža, projektová manažerka festivalu Překročme řeku – 608 417 817, sanza@nabrezisvitavy.cz

English