Výstava Jakub Hvězda: Průhled

13:00-22:00  (Industra)

Jakub Hvězda se už delší dobu věnuje pátrání po možnostech zachycení subtilních zážitků z krajiny. V paměti se snaží objevit skulinky míst, které někde viděl, vzpomenout na pocit nebo atmosféru určitého momentu, přírodního jevu nebo živlu, snaží se vybavit si situaci, která se stala nebo se mohla stát. To všechno nejrůznější optikou s různým zoomem a „hloubkou ostrosti“. Vždy ale čistokrevnou malbou – procesem, který se v jeho podání pohybuje na hranici intuitivní nejistoty a racionální kontroly a který, ve své živelnosti a zároveň jemnosti, přesně zrcadlí Jakubův princip průzkumu krajinné paměti. Vrstvy barev, tahů štětce, rozmáchlých gest asoustředěných linií vytváří hlubokou houštinu vzpomínek – průhled do ní je pohledem do malířova obrazového světa, do nekonečného prostoru možných krajin.
Na výstavě v Industře lze vidět obrazy z posledních let malířovy práce. Obrazy z let 2014/15 jsou nejživelnější a jasně deklarují Hvězdův tvůrčí princip. Na plátnech vzniklých kolem roku 2016 přibývá vrstva geometrických linií a v posledních pracích, připravovaných přímo pro tuto výstavu, se povrch obrazu zplošťuje, hloubka krajin ustupuje a děje v nich se zklidňují.
Jakub Hvězda, nar. 1990, vystudoval 4. ateliér prof. Ivana Csudaie na Vysoké škole výtvarných umení v Bratislavě. Zúčastnil se několika skupinových výstav v Česku a na Slovensku.

Kam dál?