Výstava Vítrholc Vizual: Návrat do lesů, vod a strání

10:30-22:00  (Kafara)

Z Bílovic do Obřan, pod kostel na Kafaru utekla liška. Utekla tam před Rudolfem Těsnohlídkem. Utekla tam i před Leošem Janáčkem. Možná vám připomíná vaši babičku. Jak byla moudrá…
Přes zvířata a přírodu poznával kdysi člověk svět. Když v jeskyni umřela máma malému neandrtálci, chytil otec pakobylku s hříbětem a ta dala jeho dítěti napít… Spasitel se v povodí Svitavy objevil až za 20 tisíc let.
Stanislav Kostka Neumann propíjí v Bílovické hospodě poslední peníze a jeho manželka jde pěšky do Obřan, aby ušetřila padesátník za dráhu. Bolí jí nohy, včera s mužem musela obejít hřebeny snad všech kopců kolem Adamova. Nemyslí na to, že nikdo nezpívá tak krásně o zdejší přírodě jako on.
Jdeme za ním. Jako vlčí hlídky Hnutí Duha stopují predátora, my pátráme po verších lesů, vod a strání. Jak se změnily, kam se ztratily a kde je najdeme po více než století. Dno půllitru v hospodě v Bílovicích bude fotopast, která nás zachytí. Predátory poezie.
Tu krásu lze popsat vybranými slovy, tu krásu lze i vizualizovat. Na šedém balvanu Děravé skály / se samotou srůstaje sedím, / pode mnou vody jak by se rvaly, / na zběsilou Svitavu hledím. Z Býčí skály vyletí Netopýrka, malíři kinofilmu perforují sochu. Zachytí to videosmyčka. V galerii opečeme buřty, jako když šli jsme tenkrát s turistickým oddílem Správná stopa a popruhy usáren zařezávaly se do našich mladých těl. Tenkrát.
Nyní zase tady.

 

Kam dál?